AMPPZ 2016

W ostatni weekend października odbyły się na Uniwersytecie Wrocławskim XXI Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym. Z całą pewnością jest to najbardziej prestiżowy konkurs programistyczny w Polsce, który co roku przyciąga czołówkę polskich studentów interesujących się programowaniem i algorytmiką. Konkurs trwa 5 godzin podczas których 3 osobowe drużyny mają do rozwiązania przeważnie około 12 trudnych problemów algorytmicznych mając do dyspozycji tylko jeden komputer.

W tym roku oprócz drużyn studenckich wystartowały również drużyny z najlepszych liceów w Polsce, które swoimi wynikami nabawiły kompleksów pewnie niejedną ekipę studencką 😉 Dodatkowo oprócz uczniów swoje drużyny wystawili sponsorzy m.in. Google, Facebook czy Nokia. Oczywiście o tytuł mistrzowski walczyły tylko drużyny studenckie.

Naszą uczelnię w tym roku ponownie reprezentowała tylko dwójka zawodników: zeszłoroczny uczestnik Damian Rzeźnik oraz tegoroczny debiutant, ale z doświadczeniem z Olimpiady Informatycznej, Mateusz Witkowski. Chłopakom udało się rozwiązać 2 zadania z 12 przygotowanych przez organizatorów chociaż walczyli jeszcze z 3 innymi. Trzeba przyznać, że 3 zadanie było bardzo blisko niestety los się do nas nie uśmiechnął i nie udało im się znaleźć błędu w swoim rozwiązaniu. Ostatecznie (wliczając drużyny sponsorów i uczniów zajęliśmy 54 miejsce na 62 drużyny. Udało nam się pokonać zespoły m.in. z Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Łódzkiego czy Politechniki Wrocławskiej.

Całe podium przypadło drużynom z Uniwersytetu Warszawskiego. Tym samym UW nadal pozostał jedyną uczelnią, która kiedykolwiek zwyciężyła w AMPPZ. Oczywiście my to zmienimy tylko jeszcze nie ustaliliśmy kiedy 😉